Mattes kompis Tomas ska hålla en inspirerande föreläsning i Stöde imorgon. Temat är The Power of Glesbygd. Matte tyckte det skulle vara roligt att åka de tre (3) milen västerut och lyssna. Då LillaBlå inte behagar starta så tänkte hon ta Mittlinjen. Hon klickade in på bokatag.se och kollade Veolias tidtabell. Döm om hennes förvåning när hon insåg att det här med kommunala transportmedel inte är så väldigt bra i regionen. Eller vad sägs om följande: 16:47 till Stöde. Framme 23:20. Via Gnarp!?!
Tillbaka till Sundsvall från Stöde, 23:43. Framme 00:15.

Föreläsningen är kl 19:00-22:00

16:47 Sundsvall V 17:21 Gnarp stn 34min
Tåg Länstrafik, X-Trafik
Bytestid: 42min
2 18:03 Gnarp stn 18:35 Sundsvall C 32min
Tåg Länstrafik, X-Trafik
Bytestid: 40min
3 19:15 Sundsvall Navet 19:55 Matfors bstn 40min
Buss Länstrafik, Länstrafiken
Bytestid: 3h 5min
4 23:00 Matfors bstn 23:20 Stöde Grillen 20min
Buss Länstrafik, Länstrafiken